jump to navigation

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olup çalışanların aylıkları kesilmeyecek 06/03/2010

Posted by TURKSpedia in ONEMLI BILGILER.
Tags: , ,
trackback

Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanların, emekli olduktan sonra yurt içinde çalışmaya başlamaları halinde aylıklarının kesilmemesini sağlamaya yönelik ilk adım atıldı. Geçtiğimiz hafta Meclis’e sunulan kanun teklifinde öngörülen düzenlemeyle, yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanların mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanıyor. Söz konusu kanun teklifinin yasalaşması halinde, yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek, emekli aylıkları kesilmeksizin yurt içinde ücretli veya kendi adlarına vergi mükellefi olarak çalışabilecekler, limited şirket ortağı veya anonim şirket yönetim kurulu üyesi olabilecekler.

OLAY NEYDİ?
8.5.2008 tarihine kadar, yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, emekli olduktan sonra yurtdışında çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıkları kesiliyordu. Ancak sosyal güvenlik destek primi ödeyerek yurt içinde çeşitli şekillerde çalışabiliyorlar ve emekli aylıkları kesilmiyordu.
3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunun 6. maddesinde, 8.5.2008 tarihinde yapılan değişiklikle, yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanların, emekli aylıkları kesilmeksizin yurt içinde çalışmaları yasaklandı.

Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanların tekrar yabancı ülke mevzuatına tabi çalışmaları, ikamete dayalı bir sosyal sigortaya ya da sosyal yardım ödeneği almaya başlamaları veya Türkiye’de sigortalı çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıklarının kesilmesine ilişkin hüküm getirildi. Değişikliğin yapıldığı tarihte çalışmakta olanların ise kesintiye uğrayıncaya kadar çalışmalarının devam etmesine olanak sağlandı.
8.5.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan birçok kişi de bu değişiklikten haberdar olmadığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nca da kendileri uyarılmadığı için, emekli aylıkları kesildi ve yersiz ödenen aylıklar faizi ile birlikte geri istendi.

Yapılan düzenleme ile özellikle de kendi nam ve hesabına çalışanlara adeta ‘İşyeri açma, açtıysan kapat, ekonomi ve istihdama katkıda bulunma, otur paranın faizini ye’ deniyordu.

YAZININ DEVAMI ICIN TIKLAYINIZ…

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: