jump to navigation

Dünyanın En Uzun ve En Kısa İnsanı Beyaz Şov’da buluştu 01/19/2010

Posted by TURKSpedia in MULTIMEDIA.
Tags: , , , , , , , ,
trackback

Sultan İle Ping Ping BEYAZ ŞOV’da buluştu…

Beyaz Şov’un konukları olan 2 metre 46.5 cm boyuyla dünyanın en uzun boylu insanı olan Mardinli Sultan ile 74 cm’lik boyuyla en kısa insanı olan Moğolistanlı Ping Ping oldu.

İsminin anlamı şişe olan Pingping’e kısa boylu olmanın dezavantajlarını soran 1.87 boyundaki Beyaz’ın Sultan otururken bile onun yanında kısa kalması dikkat çekti.

Onu öpebilmek için bir sandalyenin üzerine çıkan Beyaz bu sırada eline kamera alarak Sultan’ın 74 cm’lik Pingping’i yukarıdan nasıl gördüğünü izleyenlere gösterdi.

Pingping’i kucağından indirmek istemeyen, Sultan’a ise sık sık “Aman Pingping’i ezme” diye uyaran Beyaz izleyenleri gülme krize soktu.

Dünyanın en uzunuyum; ama boyumun hiç faydasını görmedim

Dünyanınen uzun adamı Mardin`in Derik ilçesinde yaşıyor. 25 yaşındaki Sultan Kösem, 2 metre 45 santimetre boyunda. 65 numara ayakkabı giriyor. Sultan Kösem, `Şimdiye kadar boyumun uzun olmasının hep zararını gördüm, hiçbir faydasını görmedim.` diyor.

2 metre 45 santimetre boyundaki Sultan Kösem, Mardin`in Derik ilçesinde ailesiyle birlikte yaşıyor.
En büyük sıkıntılarından biri bedenine uygun kıyafet bulamamak olan Kösem, bu nedenle kıyafetlerini diktirmek zorunda kalıyor. Kösem, standart yataklara sığamadığı için de Bursa`dan 3 metrelik yatak yaptırarak getirtmiş ve bu yatağı kullanıyor. Sultan Kösem, sağlık sorunları ve boyunun uzunluğu nedeniyle hayatının her alanında sıkıntı yaşadığını ifade ederken, ne doğru dürüst gezebildiğini ne de yürüyebildiğini anlatıyor. Boyu uzun olduğu için arabaya sığamadığını belirten Kösem, `Arabaya bindiğimde bohça gibi katlanıyorum. Otobüs koltuklarına sığmadığım için başka bir şehre gidemiyorum.` diyerek sıkıntısını dile getiriyor. Kendisinin de normal insanlar gibi yaşamak istediğini ifade eden Kösem, `Evlenip yuva kurmak istiyorum; ama imkanım yok. Bu durumumla çalışamıyorum.` diyor. Tatile gitmek ve kendisine bir iş kurmak hayali olduğunu ifade eden Türkiye`nin en uzun adamı, `Eğer bir imkanım olsaydı, büyük bir şehirde yaşamak isterdim. Çünkü, köy hayatından bıktım. Bu halimle hep evdeyim.` diyerek yaşadığı güçlükleri dile getirdi. Boyunun uzunluğu nedeniyle Galatasaray Basketbol Kulübü temsilcilerinin köye gelerek, kendisini İstanbul`a götürdüğünü de anlatan Kösem, `Beni İstanbul`da doktora götürdüler. Doktor `spor yapabilir` raporu verdi. Ancak, basketbol oynayabilmem için eğitimimin maliyetli olacağına karar verdiler. Bana, (`Sana harcayacağımız para yerine hazır basketbolcu transfer ederiz.`) dediler.` şeklinde konuştu. Kösem, doktorların kendisine `hormon bozukluğu` teşhisi koyduğunu söylüyor.

Evlenme çağına geldim, evlenemiyorum

Boyundaki uzamanın durduğunu; ancak vücudundaki hormonal dengesizliğin sürdüğünü, bu nedenle bacaklarının vücudunu taşımadığını ve bacağına platin taktırdığını bildiren Kösem, `Kalbimde de büyüme var. Vücudumda hormonal denge sağlanması için her ay iğne yaptırıyorum. Ayakta duramıyorum. Ailemin maddi imkansızlığı nedeniyle çocukken tedavim yarıda kaldı. Derik Kaymakamlığı`nın sağladığı yeşil kartla tedavimi artık yaptırabiliyorum. Boyumun uzunluğu nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyorum. Evlenme çağına geldim evlenemiyorum. Arabaya binemiyorum. 3 ayda bir 450 YTL sakat maaşı alıyorum. İstanbul`da bacağımdan ameliyat oldum. İmkansızlıktan kontrole gidemiyorum. 4 aydır evde yatıyorum. Hayırsever işadamlarından ve devletten destek bekliyorum.` şeklinde konuşuyor.

KAYNAK : Mardin, AA &  

Reklamlar

Yorumlar»

1. web tasarımı - 08/09/2010

Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler

2. serhat - 04/25/2011

daha iilerivar ama güzel


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: