jump to navigation

Kanser Hücresi Köşeye Sıkıştı 01/09/2010

Posted by TURKSpedia in SAGLIK.
Tags: , , , , , , , , , ,
trackback

27 Aralık 2009 Pazar, 00:05

Türk bilim adamının da aralarında yer aldığı Teksas Üniversitesi araştırmacıları kansere neden olan aktiviteyi durdurmayı başardı. Üç yıl sonra lenf, yumurtalık ve meme kanserleri ilerleyemeyecek. 

ÖZLEM YURTÇU  İSTANBUL

Dünyanın en önemli kanser merkezlerinden Teksas Üniversitesi MD Anderson’da çalışan Türk hekimin de yer aldığı bir ekip, meme, yumurtalık ve lenf kanserine yol açan kötü gen aktivitesini durdurmayı başardı. Hayvan deneylerinde çok başarılı sonuçlar alındığına değinen Dr. Bülent Özpolat “Önümüzdeki yıl insanlarda da denemeye başlayacağız. Henüz ‘laboratuvar’ aşamasındayız ama sanırım 3-5 yıl sonra bu kanser türlerinde tümörün ilerlemesinin önüne geçilebilecek” dedi. Son yıllarda kanser araştırmalarında öne çıkan konulardan biri de hastalığın genetik haritasının çıkarılması. Çünkü kötü genlerin belirlenmesi, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine de ışık tutacak. Hatta her bir tümörde, kişiye özel tedavi belirlenmesinin yolunu açacak, tümörlerin çok daha erken saptanmasını da sağlayabilecek.

HAYVANLAR ÜZERİNDE BAŞARILI OLDU

İşte bu konudaki çalışmalardan biri de dünyanın sayılı kanser araştırma merkezlerinden Teksas Üniversitesi’ne bağlı MD Anderson Kanser Merkezi’nde yürütülüyor. Meme kanserindeki kötü genleri tespit edip bunları yeni bir yöntemle durdurmayı hayvan deneylerinde başaran Yard. Doç. Dr. Bülent Özpolat “Çalışmayı, meme kanserinden sonra, daha büyük bir ekiple  yumurtalık ve lenf kanserlerinde de yaptık. Kötü genleri baskılamayı, yani tümör büyümesini durdurmayı hayvanlar üzerinde başardık. Bu araştırmaların sonuçlanıp onaylanarak rutin tedavi olarak uygulamaya girmesi için 3-5 yıllık bir zamana ihtiyaç var” dedi.

SIRA YUMURTALIK KANSERİNE GELDİ

Araştırma sonuçlarını Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin Nisan 2010’da Washington’da düzenleyeceği kongrede de sunacaklarını belirten Dr. Özpolat, şu bilgileri verdi: Projede, meme ve yumurtalık kanserli 300 hastanın hücrelerinde yaklaşık 21 bin gen aktivitesine baktık. Araştırıyoruz. Kötü geni baskılamayı hedefledik ve meme kanseri tümörlerini durdurmayı başardık. Aynı şeyi, lenf kanserinde de yaptık. Ekibimiz, önümüzdeki yıl yumurtalık kanseri hastalarında bu yöntemi deneyecek.

 KAYNAK:  ANASAYFA - STARGAZETE.COM

EDITORUN NOTU:

Houston’da yillardir birlikte yasadigimiz, ailece bircok gunu paylastigimiz can dostum Bulent Ozpolat’in bilimsel alandaki calismalari ile gurur duyuyor,basarilarinin devamini diliyorum.

Oguzhan ALAY-TURKSpedia

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: