jump to navigation

Közde Piknik Tavuğu…İlginç Bir Pişirme Yöntemi… 01/05/2010

Posted by TURKSpedia in YEMEKLER.
Tags: , , , , , ,
trackback

Bu yontem Turkiye’de pikniklerde klasik cali-cirpi atesi ile uygulanan bir pisirme yontemi..Ancak  fotograflarin en asagisinda bu isin basit aletini de icat etmisler..80 TL civarinda satiliyor..

Mutlaka okuyun derim..

Piknik Tavuğu…

Toprak bir zemine 1,5 karış boyunda 3-4 cm çapında çatal bir kazık yere saplanır. İyice yıkanmış tavuğumuz ön kısmından boydan boya aşağıya kadar yarılarak ceket asar gibi çatala asılır. İçine hiçbir zaman petrol ürünü veya yağ konmamış 18 litrelik peynir, turşu veya zeytin tenekesinin ağız kapak kısmı tam kesilmiş olarak ve tavuğa değmeden üstünden ters kapanır. Yerle temas eden kısımları, toprak ile kapatılıp tenekenin üstüne tavuk iriliğinde bir taş ağırlık konur.
Yazın 30 dakika, kışın 40 dakika kadar tenekenin etrafında parmak inceliğinde çalı-çırpı ile teneke boyuna yükselecek ateş yakılır. Süre sonunda 10 dakika kadar etraftaki közlerle bekletilir. Taş alınıp, teneke yavaşça kaldırıldığında sonuç ortaya çıkar. Salça sürülmüş gibi kızarmış, yağı ve suyu yere akmış tavuk. Bir tarafından servis tep sisiyle desteklenip diğer tarafından çatal veya bıçakla tepsiye aktarılır. Kolundan ayağından tutmayın. Kemik elinizde kalıp küllere düşürmeyin. Dörde bölünen tavuk yoldan sıcacık aldığınız yarımşar ekmeğin içine parçalandıktan sonra tuz ve baharat eklenir. Soğan, yeşil biber ve domates takviyesiyle afiyet olsun.
Bu bir tavuk içindi. İkincisi gerekiyorsa iki karış yanına bir kazık daha çakılıp iki teneke aralıklı olarak beraber pişirilebilir.
Aslında bu işin, tenekenin içine girebilecek büyüklükte bir tepsi ilavesi var. Bu tepsinin içine patates, patlıcan, domates, soğan, sarımsak vb. doğranıp birden fazla yemek elde ediliyor. Ancak burada önemli olan tepsinin tam ortasında metal bir çubuk olması gerekli (Tavuğu takmak için). Bu da tepsinin ortasına bir somun konul arak (çubuğun ucuna uygun şekilde diş açılıp somuna takılarak) hallediliyor.
Gerisi aynı, alttaki tepside sebze kısmı, üstte çubukta tavuklar. Tenekeyi üstlerine geçirip dışarıyla bağlantıyı kesmek için, tenekenin yere değen kısımlarını biraz toprakla kapatmak, hatta üstüne taş koymak gerekiyor.
Sonra küçük odun parçalarıyla ateş yakılıp bu ateş tenekelerin etrafına eşit bir şekilde dağıtılır. Ateşe ara ara odun atarak desteklenir. Yaklaşık 1 saat sonra yemeğimiz pişmiştir. Altta tavuktan süzülen yağla pişen yemeğin tadına bakanların gözleri genelde tavuğu görmez… 

Piknik Tavuğu Pişirme Seti…

 

Piknikte ateş yakmaya son!..

Balıkesirli Mustafa ustanın bulduğu bu icadı mutlaka denemeniz lazım. Balkonda merdiven boşluğunda, bahçede ve kırda koku duman yapmadan rahatlıkla tavuğunuzu, balığınızı, çorbanızı, çayınızı yapabilirsiniz.

İrtibat Tel: 0542 637 55 70 (Mustafa Komşuoğlu)

Dursunbey – Balıkesir

AFIYET OLSUN…

Reklamlar

Yorumlar»

1. the imam - 11/30/2011

bu aparatları nerden temin edebiliriz.sipariş için tel yazabilirmisiniz.şahane gözüküyooooooooooo.denemem lazım


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: