jump to navigation

Dubai’nin batma ihtimali dünyayı sarsıyor!.. 11/27/2009

Posted by TURKSpedia in GUNCEL HABERLER.
Tags: , , , ,
trackback

Olağanüstü zenginliğiyle bir çekim merkezi haline gelen Dubai, iflas tehlikesiyle karşı karşıya. Dubai kaynaklı kaygılar, dünya piyasalarının sert şekilde düşmesine neden oluyor.

 
Çöken kent Dubai

Piyasalardaki panik, Körfez bölgesinin gözdesi Dubai’nin en büyük kamu şirketlerinden Dubai World’ün borç geri ödemelerini altı ay askıya aldığını açıklamasıyla başladı.     

Ağustos ayı itibariyle içinde ünlü Palmiye adasını inşa eden Nakheel’i de barındıran Dubai World’ün toplam 59 milyar dolarlık borcu bulunuyor. Dubai’nin toplam borcu ise 80 milyar dolar seviyesinde. 

Bölgede yatırım yapan Avrupa bankalarının hisseleri değer kaybederken, Asya borsaları da Dubai’nin iflas edeceği korkusuyla yaşanan çıkışlardan dolayı düşüşte. Dubai’nin yaşadığı bu sıkıntı Avrupa borsalarını da etkiledi.

BORSALAR DÜŞÜŞTE

Yaşanan bu panikle hem Asya hem de Avrupa borsalarında yüzde 2’leri aşan çok sert düşüşler görüldü. ABD piyasası dün Şükran Günü nedeniyle kapalıydı.

Türkiye’nin ise bu çalkantıdan ne kadar etkileneceği ancak dört günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından netleşecek.

Borçlarını ödemek için Mayıs 2010’a kadar süre isteyen Dubai World’ün borcunun 1.9 milyar dolarlık kısmı Abu Dabi Ticari Bankası’na ait. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en güçlü ekonomisi olarak gösterilen Abu Dabi’nin komşusu Dubai’ye finansal destek verebileceği söyleniyor.

Dubai World’ün aynı zamanda Credit Suisse, HSBC, Barclays ve Royal Bank of Scotland gibi bankalara da büyük miktarlarda borcu var.

Analistlere göre, gelişmeler bankacılık sisteminde yeni bir krizin habercisi olabilir.

Çöken kent Dubai

ÇÖKÜŞÜN NEDENİ

Analistler, lüks inşaatlarıyla ile cennet olarak gösterilen Dubai’nin, özellikle konutlaşma sürecinde Dubai World tarafından yapılan 36 milyar dolarlık borç ile büyük bir risk aldığını öne sürüyor.

Dubai’de 2002 yılında gayrimenkul alım-satımıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılmasıyla fiyatların hızlı bir yükseliş sürecine girdiği ve artış oranlarının 2007-2008 yıllarında yüzde 80’lere ulaştığı ifade ediliyor.

Ancak, dünyadaki konut balonunun sönmeye başlaması Dubai’yi de olumsuz etkiledi. Küresel krizin etkisiyle gerek yeni finansman koşullarının zorlaşması gerekse de borç geri ödemelerde yaşanan sorunlar, birçok lüks projenin yarıda kalmasına neden oldu. Çarkların birinde yaşanan bu sorun, finans sistemini de tehdit etmeye başladı. 

İsviçre bankası USB, Dubai gayrimenkul piyasasının bir sene içinde yüzde 70 oranında küçülebileceğini belirtti. 

Çöken kent Dubai

ÜNLÜLER DE KAYBETTİ

Dubai’deki durumdan en çok etkilenen ülkelerin başında İngiltere geliyor. Sadece şirketler değil, Dubai’de yatırımları bulunan çok sayıda ünlü büyük kayıpların eşiğine geldiler. 

Yatırımları tehlikeye giren ünlüler arasında David Beckham, Micheal Owen ve Joe Cole gibi futbolcuların yanında, sinema dünyasının ünlü çifti Angelina Jolie ve Brad Pitt ve şarkıcı Kylie Minogue’de var. 

Minogue, geçen sene “Dünya’nın sekizinci harikası” olarak tanımladığı Palmiye Adasında 12 milyon dolarlık bir parti vermişti. Ancak bugün Dubai, tamamlanmamış sayısız konutu ve iflas yasasından kaçan uluslar arası yatırımcıları ardından ıssız bir yere dönmüş durumda.

Kaynak:  

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: