jump to navigation

UEFA: Fenerbahçe – Honved maçı şüpheli 11/25/2009

Posted by TURKSpedia in GUNCEL HABERLER.
Tags: , , , , ,
trackback

UEFA: Fenerbahçe – Honved maçı şüpheli

Zafer ATAMER / NYON(İsviçre),(DHA), AA

ALMANYA’nın Bochum Savcılığı’nın ortaya çıkardığı bahis skandalıyla ilgili olarak UEFA yetkilileri ve 9 ülke federasyonunun temsilcileri İsviçre’de bir araya geldi. UEFA yetkilisi, toplantıdan sonra İstanbul’da oynanıp 5-1 biten Fenerbahçe-Honved maçının da şüpheli müsabakalar arasında olduğunu açıkladı.

UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentindeki genel merkezinde yapılan toplantının ardından basın bildirisi dağıtıldı.

Yapılan yazılı açıklamada;

Bochum savcılığının başlattığı soruşturmanın ve ilgili federasyonlar tarafından temin edilecek dosyalarının UEFA tarafından titizlikle inceleneceği, bu sürecin bir kaç hafta sürebileceği ve bu süre içerisindeki tüm iddialar, verilen kulüp, kişi ve oyuncu adlarının spekülasyondan öteye gidemeyeceği belirtildi. Ayrıca bu süre esnasında, futbolun içinden ya da dışından bu skandal hakkında herkesten bilgi ve ihbar alınabileceği kaydedildi. Şike söylentilerine karışan ve haklarında soruşturma yürütülen kişi, takım, maç ve oyuncuların isimleri soruşturma tamamlanana kadar açıklanmayacağı ve 9 futbol federasyonunun bu karışıklığı bir an önce ortaya çıkartıp büyük bir kararlılıkla en hızlı şekilde ceza verileceği aktarıldı.

UEFA yetkilileri Bochum Savcılığı’ndan dosyayı isterken, gerektiğinde şüphelilerin çağrılıp ifadesinin alınabileceği de belirtildi. Bundan sonraki süreçte UEFA’nın açıklamalarını haricinde tüm haberlerin hayal ürününden ibaret olabileceği ve dikkate alınmaması gerektiği de önerildi.

FENERBAHÇE-HONVED MAÇI SORUŞTURMA ALTINDA

         UEFA, 16 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında yapılan UEFA Avrupa Ligi elemelerinde mücadele eden 5 kulüp arasında, Arnavutluk’tan KF Tiran ve KS Vilaznia’yı, Letonya’dan Dinaburg’u, Slovenya’dan Ljubljana’yı ve Macaristan’dan Honved’i sayarken, Fenerbahçe-Honved maçı için de soruşturma açıldı.
         Şike iddialarında, UEFA’dan bir yetkilinin yanı sıra 3 hakemin de adı geçiyor.

EGEMENOĞLU: “ŞÜPHELİ TAKIM FENERBAHÇE DEĞİL HONVED”

         TFF’nin hukuktan sorumlu üyesi Yunus Egemenoğlu, 7 takım üzerinde durulduğunu ve Fenerbahçe’nin, bu takımlar arasında olmadığını söyledi.
         “Biz de buradaki toplantıda bilgilerimizi aldık, notlarımızı aldık, gözlemlerimizi yaptık. Federasyon başkanımız Mahmut Özgener ve üyelere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız” diyen Egemenoğlu, “Gizlilik kararı gereğince izin
 verildiği kadarıyla bir şeyler konuşulabiliyor. Bütün bilgileri derledik, topladık. Bochum savcılığının gizlilik kararı olduğu için bütün bilgileri Mahmut Özgener’e aktaracağız. Değerlendirmeden sonra başkanımız tarafından gerekli
 açıklamalar ve gerekli adımlar atılacak” bilgisini verdi.

UEFA, BAHİS SKANDALINA ADI KARIŞAN BAZI MAÇLARI AÇIKLADI

5-1 biten Fenerbahçe-Honved maçının maniple edildiği şüphesi bulunurken, şüpheli takımlar arasında Honved, Tirana, Vlaznia, Dinaburg, Lubjliana ‘nın altının çizili olduğu bildirildi. Şüpheli karşılaşmalar arasında ise Fenerbahçe-Honved maçı da bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken konunun Fenerbahçe’nin suçlanmadığı, maçın şüpheli olduğu ve Honved’in araştırılacağı.

UEFA’nın belirlediği maçlar şöyle:

21.07.2009 Stabak IF-KP Tirana

16.07.2009 Bnei Yehouda Tel Aviv FC – FC Dinaburg

23.07.2009 FC Dinaburg- Bnei Yehouda Tel Aviv

23.07.2009 Vlaznia – Rapid Wien

16.07.2009 Rapid Wien- Vlaznia

16.08.2009 NK İB Lubjiana – Melterg Donetks

30.07.2009 Fenerbahçe-Budapeşte Honved

UEFA bu oyalın kökünü kazımakta kararlı olduğunu gösterirken, toplantıda Türkiye’yi, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Başkanı Reşat Bostan temsil etti. Türkiye’nin yanı sıra UEFA, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Hırvatistan, Almanya, Macaristan, Slovenya ve İsviçre temsilcilerini bilgilendirdi

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: