jump to navigation

Amerikalı Çöpçüler 11/25/2009

Posted by TURKSpedia in AMERIKA'DA YASAM, OGUZHAN ALAY YAZILARI.
Tags: , , , ,
trackback

Amerikalı Çöpçüler

Bu ülkeye ilk geldiğimiz günlerde, haftanın belli günleri, sabahları erken bir saatte motor sesleriyle uyanır,hatta yatağımızdan fırlardık…Sanki bir motosiklet çetesi gelmiş,bizim pencerenin önünde cirit atıyor gibiydi…Netekim birkaç hafta daha uyanma ve zıplama fasıllarımızdan sonra bu motor gürültüsünü yapanların, oturduğumuz sitenin çöpçüleri olduğunu öğrendim.

Hele onlarla ilk gözgöze geldiğim anı hiç unutamam.

Düşünsenize, gözlerinde koskocaman kaynakçı gözlükleri gibi kapkara gözlük,ağız ve burun kısımları eşarp ile bağlı, sırtlarına takılı motorlu aletle ellerindeki havan topu gibi bir boruyu sağa sola doğru sallayan,diğer elleri ile de motorun devrini gaz vererek ayarlayan 3-4 kişi ile karşı karşıyasınız…

Sanki evimizi basma niyetinde elleri silahlı bir çete gelmiş, evimizin etrafını sarmış gibiydiler…Abartmıyorum, ilk gördüğümde bu adamları gerçekten tırstım biraz…!!!..:))Siz olsaydınız ne yapardınız?..

O zamanlar 3,5 aylık bir bebek olan kızım da,  sabahın köründe bu motor gürültüleri ile aniden uyandığında vıyak vıyak ağlardı zavallım…Artık çöpçülerin gelecekleri günler önlem olarak bizim kızı erkenden uyandırıyorduk,hepimiz ailecek 4-5 dk süren bu gürültülü üfürme işleminin bitmesini bekliyorduk…(Houston yaz dönemleri çok sıcak olduğundan genellikle bu süpürme işlemlerini sabahları çok erken saatlerde yaparlar)

Körolası çöpçüler…Aşkımı süpürmüşler…

Artık klasikleşen bu Erkin Koray şarkısını “Körolası çöpçüler..Aşkımı ÜFÜRMÜŞLER “ diye değiştirmek, herhalde hiç de yanlış olmaz Amerika’da…

Yahu bizim bildiğimiz sokak çöpçüleri ellerindeki çalı süpürgeler ile sokakları süpüren,kıyı köşedeki yaprakları,çöpleri diğer ellerindeki teneke kesilerek imal edilmiş bir büyük faraşa doldurup, en yakın varile boşaltan,ağzında sigarası da pek eksik olmayan adamlardı.

Çocukluğumuzda bile ilk resim çizme denemelerimizin vazgeçilmez aktörlerinden biri, bu sokak çöpçülerimizdi, hatırlarsınız…Hatta kardan adam yapıldığında bile,kafasına şapka,burnuna havuç,gözlerine,düğmelerine kömür tanesi ve koluna da çalı süpürgesi eklenirdi…Ama gelin görün ki Amerikalı çöpçüler süpürgeleri ile değil, havaları (!) ile işlerini yapıyorlar, mübarek…Dolayısıyla Amerika’da yetişen bir küçük çocuğun kardan adam yapma hayali asla bizim çocukluğumuzun hayalleri ile aynı olamaz diye düşünüyorum…

copcu

Bir de anlayamadığım, ordan oraya uçuşan bir toz bulutunun,yaprakların,çöplerin,hijyenlik ve sağlık konusuna çok önem verilen bir memlekette, çevreden geçen insanlara verdiği tahribat neden önemsenmez?.Bizim çöpçülerimiz hiç olmazsa toz kalkmasın diye yavaş yavaş süpürürler, bir de olanakları varsa bazen su dökerlerdi yerlere süpürmeden önce.

Yaşadığım şehir Houston’da bu işleri yapanlar genellikle Meksikalı göçmenlerdir.Birçoğu da Meksika’nın fakir bölgelerinden,köylerinden belkide kaçak yollarla gelmiş, şehir geçmişi pek olmayan insanlardır.Sırtlarındaki kompresör motorları ile basınçli hava üfletip – çöpleri süpürme diyemiyorum buna– bir yere doğru toplama işlemini öyle haldır hüldür yaparlarki, o bir tarafa yığdıkları çöpler ve yapraklar, bazen yanından geçen bir arabanın rüzgarı ile havalarda uçuşur  ve özgürlüklerine kavuşurlar…Oysa içlerinden biri bu çöp yığınlarını anında toplayıp çuvallara veya büyük torbalara koysa böyle bir sorun olmaz.Bazen denk geldiğimde söylemeye  çalışsam da İngilizce bilmez bir çoğu, ben de söylediklerimle kalırım.

Kardan Adamlar ile Çöpçülerin ilişkisi

kardanadam

Kafama takıldı bir kere yazarken.Gelin çok sesli düşünelim;

Acaba Amerika’da kardan adam yapan çocuklar,  kardan adamlarına bizdeki gibi çalı süpürge ekliyorlar mı?.

Eğer öyle ise, neden kardan adamların ellerine saplı çalı süpürge de eklenir?.

Kardan adamlar acaba sokak çöpçülerini mi temsil ediyor?..

Erkin KORAY’dan Çöpçüler şarkısını dinlerken biraz daha düşünelim mi?…

duruyorum

Oguzhan ALAY
Reklamlar

Yorumlar»

1. Haydar Tuncay - 01/03/2010

al benden de o kadar, hic anlamis degilim onlari saga sola ufutturmelerinden ne oluyor, kaybolup gitmiyorlar ki? acaba diyorum is ortami mi acilmis olsun iste, millet para kazansin mi maksat nedir? iyiki bizim buralarda yok, yada varda benim civara gelmeleri herhalde ben ayrildiktan sonra oluyor, goruyorum cunku ise giderken yolda… erkin korayda taaaa nerelere, hangi vakitlere goturdu simdi bizi boyle, nostalji yaptik!
burada, abd de, cok seyrek gordum, hatta bir iki kez diyebilirim uc sene icinde, ellerinde torba ile gonullu cop toplayan insanlari. ingilterede, ozellikle emekli yasli kesim, bu isi cok yaparlar. yasadiklari semtin kuru coplerini surekli olarak toplarlar.
tskler gonderin icin…

Oguzhan ALAY - 01/03/2010

Her sey pratik olsun diyorlar guya ama saga sola ufurmekten baska bir sey degil bu etrafi temizleme isi…Gurultusu de cabasi…:)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: